Antologia rudnickich poetów 2018

Antologia rudnickich poetów 2018

do kupienia

już od 9.03.2018 /piątek/

w Kancelarii Prawno-Ubezpieczeniowej MultiPlus

w Rudniku nad Sanem, ul. Rynek 3

oraz

w stałych punktach na terenie Miasta.

Antologia rudnickich poetów 2018


Na przestrzeni wieków dokonują się ustawiczne zmiany, które doprowadzają do ciągłego rozwoju ludzkości. Kolejne cywilizacje szczycą się coraz to wyższym poziomem rozwoju społeczeństw. Zmieniają się ideały, lecz niezmienne jest dążenie człowieka do poznawania.

Od wieków zadawano sobie trudne filozoficzne pytania dotyczące wiary, istnienia i postrzegania Boga. Wyjątkowo pięknie odpowiadali na nie artyści poprzez muzykę, rzeźbę, malarstwo, prozę i poezję. Do twórczości inspirowała ich także troska o ojczyznę i jej losy. Poruszali problematykę związaną z aktualną rzeczywistością, wytykali wady i przywary narodowe, dodawali otuchy i siły do walki, przedstawiali własne emocje i uczucia do drugiego człowieka, otaczającej ich przyrody, dylematy, z jakimi muszą się zmierzyć.

Tematy te są ciągle aktualne. Pojawiają się też w utworach miejscowych twórców, zebranych w niniejszej Antologii. Poruszają je zarówno młodzi, jak i dojrzali.

Umiłowanie do Boga, przywiązanie do wiary zobaczy czytelnik wyraźnie w wierszach Krystiana Gumieniaka. Młody autor porusza też problematykę miłości i przywiązania do swej małej ojczyzny - Rudnika nad Sanem, odnosi się do relacji międzyludzkich.

Dobro i zło, otaczająca rzeczywistość, schematyzm myślenia to treści, jakie odnajdziemy w świetnie zapisanych utworach Jakuba Kapuścińskiego.

W wierszach Elżbiety Kiszko zobaczymy różnorodność tematów. Obok pochwały piękna przyrody, przywiązania do wiary, występuje tematyka związana z przemijaniem, kolejnymi etapami życia, jego kruchością, walce z ludzkimi słabościami, aktywnością, relacjami międzyludzkimi.

Dorota Kondysar przygląda się Rudnikowi - swej małej ojczyźnie. Natchnieniem do pisania stały się otaczające ją obrazy: wiklinowe rzeźby, niczym niekrępowane, błogie zabawy dzieci, czy aleja absolwentów rudnickiego LO. Utrwala i przekazuje w ten sposób pamięć o przeszłości, zapisując równocześnie współczesność. W swoich wierszach chętnie powraca do minionych lat, mówi też o miejscowych zwyczajach i tradycjach.

Ogrom emocji niesie poezja Marzeny Łętek. Porusza jej sposób przedstawiania problemów ludzi współczesnego świata, ich dylematów, niezrozumienia, samotności, uzależnień, jednocześnie zachwyca sprawność języka.

Anna Nowakowska skupia się na ukazaniu piękna i uroków małej ojczyzny, przywiązaniu do wiary i tradycji.

Wnikliwa obserwacja rzeczywistości, troska o losy kraju, celne spostrzeżenia dotyczące ludzkich zachowań, realizacji nakazów stawianych przez identyfikację się z wyznawaną religią, niespełnionych ideałach, zawarte w twórczości Eugeniusza Pędlowskiego, zmuszają do przemyśleń i refleksji. Łatwość operowania słowem pomaga rozumieć poruszaną problematykę.

Istota poezji polega na poruszaniu uczuć. Świetnie udaje się to Wiktorii Serafin, która pięknie i subtelnie je przedstawia. W sposób magiczny mówi o miłości, przyjaźni czy tęsknocie. Zaraża czytelnika miłością do małej i dużej ojczyzny, zauważając to, czego nie widzi zwykły zjadacz chleba - niesamowity urok otaczającego nas świata. Porusza tematykę dobra i zła, wartości uniwersalnych.

O sobie, o życiu, przemijaniu, przywiązaniu do tradycji, wiary, miłości do własnego miejsca na ziemi, mówi poprzez swoje wiersze Maria Sieprawska.

Przedstawiciel młodego pokolenia - Tomasz Socha - podziwia wszechświat, ale zauważa też codzienność, szarość i  przemijanie. Pokazuje też potrzebę czynienia dobra. Nie przechodzi obojętnie wobec uczuć przyjaźni i miłości.

W Antologii znajdziemy wiersze białe i rymowane, z zaznaczonymi znakami interpunkcyjnymi i bez nich. Występują wiersze stroficzne – z wyraźnie zaznaczonymi strofami oraz stychiczne, zbudowane z ciągu wersów, które są różnej długości. Ta różnorodność sprawia, że podczas czytania nie ma monotonii, a czytelnik ma możliwość zapoznania się z szeroką gamą form pisania i bogactwem stylów.

Serdecznie dziękuję wszystkim autorom za przekazanie swych wierszy. Zebrane i zaprezentowane w niniejszym wydaniu utwory pokazują, jak wielki potencjał drzemie w naszym środowisku. Mam nadzieję na trwałą integrację twórców i stałą z nami współpracę.

Szczególne podziękowanie, kieruję pod adresem Wiktorii Serafin, która wiele trudu i pracy włożyła w nadanie Antologii ostatecznego kształtu.

Maria Lachowicz

 

Przegląd Rudnicki

Przegląd Rudnicki

i Antologia Rudnickich Poetów

jest do sprzedaży

w Kancelarii Prawno-Ubezpieczeniowej

MultiPlus

w Rudniku nad Sanem,

ul. Rynek 3

oraz

w stałych punktach

na terenie Miasta.

1% podatku

Przekaż 1% podatku

Antologia Rudnickich Poetów

Antologia Rudnickich Poetów 1/2018

100. Rocznica Bitwy Rudnickiej

Obchody 100. Rocznicy Bitwy Rudnickiej - film

Film - ~ 205MB

Audycja w Radio Rzeszów - Bitwa Rudnicka

Audycja - Radio Rzeszów

Bitwa Rudnicka

Bitwa Rudnicka - październik 1914

25 lat TMZR

25 Lat TMZR

Kto jest na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości