100. rocznica urodzin Patrona - 9.03.2020

9 marca 2020 r. minęła 100. rocznica  urodzin ks. Franciszka Nicałka, który od 16 listopada 2002 r., decyzją  Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudnickiej, stał się patronem Towarzystwa. To postać bardzo dobrze znana starszemu pokoleniu mieszkańców naszego miasta. Przez 29 lat pełnił tutaj swoją posługę kapłaństwa. Tyleż samo pracował jako katecheta najpierw na terenie Szkoły Powszechnej, później w salkach katechetycznych znajdujących się w różnych miejscach, począwszy od dzisiejszej zakrystii, poprzez pomieszczenie znajdujące się po drugiej stronie ołtarza, na salce z sąsiadującym z kościołem budynku od strony rzeki kończąc.

Lekcje prowadzone przez księdza zapadły w pamięci każdego, kogo uczył. Uczniowie zapamiętali jego niestandardowy sposób prowadzenia katechezy, odgrywane scenki, dowcipy, opowiadane anegdoty, piosenki... i laskę, która wielokrotnie mobilizowała do skupienia i uwagi. Pamiętam jego sposób przygotowywania do odbycia pierwszej spowiedzi, oswajania do rozmowy z kapłanem czy z konfesjonałem.

Ksiądz rozumiał dzieci, widział ich potrzeby, dlatego przez długi czas zabiegał o to, by miały swoją mszę z nauką adresowaną do nich (miała to być tzw. ósemka). Nie raz zdarzyło Mu się apelować do starszych, by główne nawy zostawili dla dzieci i młodzieży, argumentując to tym, że dla dorosłych dedykowane są wszystkie pozostałe msze odprawiane w kościele.

Wspomnień związanych z księdzem jest wiele, a członkowie Towarzystwa, jego sympatycy z Klubu Seniora, dzieci i młodzież szkolna Publicznej Szkoły podstawowej nr 1 mieli okazję je rozpocząć spotykając się przy grobie księdza, pamiętając o Jego urodzinach. Modlitwę w jego intencji poprowadziła p. Stanisława Burda. Na grobie Patrona złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.

Maria Lachowicz